BlueKit PRP Sistemi (Tekli Tüp)

Bluekit PRP Sistemi ( Tekli Tüp)

Class III CE belgesine sahip ÜTS Sağlık Bakanlığı kayıtlı PRP kitidir.

İçindekiler :

  • 1 adet 10 ml sodyum sitratlı PRP tüpü
  • 1 adet 5 cc enjektör
  • 1 adet yeşil iğne ucu
  • 1 adet pembe PRP toplama iğnesi
  • 1 adet vacutainer kan alma iğnesi
  • 1 adet holder
  • Dermatolojik uygulamaları için 1 adet sarı iğne ucu 30 Gx13 mm

Ürünün Kullanım Amaçları
Bluekit Prp Sistemi, üretilmiş olan tüm modellerinde hastanın kendi kanından elde edilen otolog PRP (trombositten zengin plazmanın) (KONSANTRE BÜYÜME FAKTÖRLERİNİN) güveni ve steril bir şekilde elde edilmesi için geliştirilmiş bir sistemdir. PRP, sterilite ve klinik şartlara uygun sert ve yumuşak dokuya lokal olarak uygulanmadan önce hazırlanır. PRP ‘nin kullanım amacı sert doku ve yumuşak
dokunun stimulasyonunu (uyarım), set doku ve yumuşak dokunun iyileşmesinin hızlanmasını sağlamaktır.

PRP ( trombositten zengin plazma) rejeneratif tıp çerçevesinde, kemik ve yumuşak doku üzerinde hücresel iyileşmesinde uzun yıllardır kullanılmaktadır. Kemik ve yumuşak doku iyileşmesi, trombosit konsantrasyonu ile elde edilen PRP’nin lokal olarak vücudun deforme olmuş ilgili bölgesine re-enjekte edilmesi yoluyla gerçekleşmektedir.

PRP tedavilerinde, lökosit-trombosit hücrelerinin yoğun bulunduğu buffy coat ile birlikte trombosit konsantrasyonu büyük önem taşımaktadır. Kanın pıhtılaşmasını önlemek için şu an kabul edilen yöntem sodyum sitrat kullanılmasıdır. Rutin flebotomi yöntemiyle toplanan antikoagüle edilmiş tam kanı kullanır.

Endikasyonlar:
Diş cerrahisine
Saç ekimi ve saçlı derinin beslenmesi hacminin artması
Ciltte kırışıklık ciltteki bazı lekeler ve cildin canlı parlak ve genç kalması
Ortopedi ve fizik tedavi klinikleri ( tendonlar, kıkırdak doku kaybı, eklem içi enjeksiyon, kas yırtılmaları)

Etki Mekanizması :
Yaralanan, zedelenen veya problemler gösteren kas, tendon ve benzeri dokuların onarım süreci; bölgedeki pıhtılaşmış kanın içindeki trombositlerin parçalanması ile ortaya çıkan cytokinler (hücrelerin yaralanma bölgesine göçünü sağlar) ve büyüme faktörlerinin başlattığı enflamasyon ile başlar. Enflamasyon; çarpma, vurma, zedelenme sonucu oluşan şişme olarak anlaşılabilir. İyileşme sürecini bu enflamasyon başlatır. Bu enflamasyonla aktive edilen ve prolifere olan progenitor hücreler dokuda ki kendiliğinden iyileşmeyi başlatır. PRP enjeksiyonlarının amacı hastalıklı bölgeye trombositten zengin bu materyali enjekte ederek bölgede iyileşmeyi sağlamaktır.